جهان به کدام سو می رود

چندی قبل استیفن هاوکینگ فیزیکدان انگلیسی اعلام کرده بود :

http://burusi.files.wordpress.com/2009/05/stephen-william-hawking.jpg

کره زمین طی 100 ساله آینده غیر قابل سکونت خواهد بود و بشر باید بدنبال کرات دیگر باشد در مقابل ارد بزرگ اندیشمند ایرانی در پاسخ به سئوالی در این مورد گفته بود : آدمیان هر ناراستی و سختی را ، با اندیشه خویش پشت سر خواهند گذاشت ، هیچ تاریکی در پیش روی نیست .

http://img37.imagefra.me/img/img37/2/9/1/faranak/f_wsyr9tld1ffm_20fa354.jpg

در واقع نظر ارد بزرگ حامل این موضوع بود که بشر توانایی حل مشکلات خود را داراست و همه چیز رو به روشنی و راحتی خواهد بود . مقاله زیر تحلیلی بر آینده بشر دارد که تایید کننده نظر ارد بزرگ است با هم این مقاله را می خوانیم :


  جهان به سمت راحتی و سرعت پیش می رود

مترجم: ندا لهردی
«آینده چه می‌شود و ما را به کجا می‌برد؟»؛ این سوالی است که هر کدام از ما شاید در طول روز بارها و بارها با خودمان تکرار می‌کنیم و چون جواب دقیق و درستی هم برای آن نداریم می‌توانیم آن را باز هم با خودمان تکرار کنیم.

در واقع موضوع اینجا است که اجداد ما هم این سوال را در ذهن داشتند و احتمالا فکرش را هم نمی‌کردند که زمانی پدیده‌ای به نام تکنولوژی دنیا را متحول کند. حالا اما ما با وجود تکنولوژی‌های متنوعی که هر روز هم تغییر کرده و همه چیز را با خودشان تغییر می‌دهند، تصور روشن‌تری از آینده داریم. اغلب ما می‌دانیم زندگی روزمره افراد در آینده با کمک تکنولوژی بسیار راحت شده و روند سریع‌تری خواهد داشت. کارشناسان اما این آینده تکنولوژیک را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنند.


صندوق تحقیقات ICT در اروپا
حدود دو هفته پیش، یعنی درست در روزهای 27 تا 29 ماه سپتامبر رویدادی با نام Digitally Driven با تمرکز بر تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر زندگی آینده افراد در شهر بروکسل برگزار شد. این رویداد با حضور محققان، تاجران و کارشناسان در بخش‌های مختلف نمایشگاه، کنفرانس و شبکه‌ای با تمرکز بیشتر بر استراتژی‌هایی که می‌تواند اروپا را از نظر تکنولوژی همچنان موفق و رقابتی حفظ کرده و نگه دارد برگزار شد. به این ترتیب در این کنفرانس بحث بر سر تکنولوژی‌های آینده حسابی داغ بود، هرچند این بحث به سمت مباحث سیاست‌گذاری‌های کلان در این مورد مانند برنامه‌های دیجیتال آینده اروپا و صندوق تحقیقات و نوآوری ICT اروپا به ارزش 8/2 میلیارد یورو در طول سال‌های 2011 تا 2012 منتهی شد.

به عقیده بسیاری از شرکت‌کنندگان، این کنفرانس به خاطر برگزاری کارگاه‌هایی درباره سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ICT و چگونگی جذب سرمایه، برای شرکت‌های تجاری متوسط مناسب و مفید بوده است. در این میان اما نباید نمایشگاهی را که به صورت جانبی در کنار این کنفرانس برگزار شد، فراموش کرد. در این نمایشگاه 100 شرکت‌کننده از کشورهای مختلف اروپایی حضور داشتند و در آن آخرین و جدیدترین پروژه‌های ICT اروپا را به نمایش گذاشتند. این پروژه‌ها در واقع طرح‌هایی برای استفاده از تکنولوژی در آینده نزدیک بوده و در چهار بخش اصلی قرار می‌گرفتند.
بخش اول مربوط به تکنولوژی‌های سه بعدی و کاربرد آنها در ساخت ماکت‌های مصنوعی سه‌بعدی از مکان‌های تاریخی و فرهنگی اروپا بود. سیستم‌های نوررسانی نوین هم بخش مهمی در این نمایشگاه بودند که مورد توجه اغلب بازدیدکنندگان قرار گرفت. در این بخش، تکنولوژی‌هایی برای توسعه نوررسانی به شیوه ارگانیک به نمایش گذاشته شده بودند. تحقیقات نشان می‌دهند که سیستم‌های نوررسانی ارگانیک تا پنج برابر به صرفه‌تر از سیستم‌های نوررسانی رایج امروزی هستند و به همین دلیل در آینده نزدیک به سرعت جایگزین این سیستم‌های فعلی خواهند شد.


بخشی به نام Kompaï هم بخشی بود که به معرفی نسل آینده روبات‌ها برای کمک به افراد بیمار، ناتوان یا سالمندان برای آنکه بتوانند به صورت مستقل و بدون کمک دیگران در خانه خودشان زندگی کنند، اختصاص داشت. این بخش با استقبال خوبی مواجه شد. از طرفی بخش دیگری هم در این نمایشگاه به معرفی تکنولوژی‌های مجازی به عنوان ابزاری جهت کمک به معلولان دارای نقص عضو برای چگونگی استفاده دیجیتالی از اعضای مصنوعی بدنشان می‌پرداخت.


خودروهای آینده

تکنولوژی اما این روزها به تدریج در حال نفوذ به بخش‌های مختلفی است که در این میان صنعت خودرو یکی از مهم‌ترین آنها است. در واقع بسیاری از کارشناسان این صنعت معتقدند که استفاده از تکنولوژی‌های جدید در خودروسازی می‌تواند این صنعت را کاملا متحول کند. «پاول برنلیگ یکی از تحلیل‌گران شناخته شده در صنعت خودرو درباره تکنولوژی‌های آینده می‌گوید: «خودروها در آینده می‌توانند با استفاده از تکنولوژی‌های جدید سرویس‌های اورژانسی را به موقع از وقوع یک تصادف جاده‌ای باخبر کنند. به این ترتیب، خودروهای آینده با استفاده از سنسورهایی خاص اطلاعات مربوط به مکان تصادف و حتی تعداد سرنشینان خودرو را به سرویس‌های امدادی ارسال کنند. این هدفی است که این روزها اغلب شرکت‌های خودروسازی بزرگ دنبال می‌کنند، به همین دلیل در حال آماده سازی زیرساخت‌های لازم برای آن هستند.»


کامپیوترهای هوشمند

کامپیوترها در واقع یکی از مهم‌ترین ابزارهای تکنولوژی هستند که مردم مختلف در سرتاسر دنیا با آن سر و کار دارند. درست به همین دلیل هم تغییر در ساختار این دستگاه‌ها می‌توانند برای مردم بیشتر ملموس باشند. شرکت Intel به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های کامپیوتری جهان معتقد است که کامپیوترهای آینده بسیار هوشمند بوده و می‌توانند اطلاعات بیشتری از کاربران خود به‌دست بیاورند. در آخرین کنفرانس سالانه این شرکت که در شهر سانفرانسیسکو برگزار شد، «جاستین راتنر» مدیر ارشد تکنولوژی این شرکت اعلام کرد که کامپیوترهای آگاه و هوشمند در حقیقت همان کامپیوترهای آینده هستند که به خوبی می‌توانند با کاربران خودشان تعامل برقرار کنند. او می‌گوید: «این کامپیوترها درباره کاربر خود شناخت دارند، تمام اطلاعات مربوط به کارها و امور روزمره آنها را می‌دانند، مقصد مورد نظر کاربران و جایی که از آن می‌آیند، نیازهای کاربران، علایق و موارد غیر جذاب برای آنها را هم شناسایی می‌کنند. شاید ساخت این کامپیوترهای هوشمند بیش از دو دهه دیگر طول بکشد؛ اما این اتفاق به زودی و در آینده رخ می‌دهد و تعجب همه ما را بر می‌انگیزد.»

راتنر معتقد است که نرم‌افزار کاربردی Fodor که این روزها مورد توجه کاربران زیادی هم قرار گرفته است، نمونه‌ای از نرم‌افزارهای هوشمند آینده است. این نرم‌افزار کاربردی در واقع اطلاعات لازم برای گردشگری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و به این دلیل به عنوان دستیار شخصی تعطیلات هم شناخته می‌شود.

موبایل‌های مفهومی

تکنولوژی‌های آینده قطعا گوشی‌های موبایل را هم بی نصیب نمی‌گذارند؛ هر چه باشد این دستگاه‌ها در حال حاضر پر طرفدارترین محصولات تکنولوژی و دیجیتال به حساب می‌آیند. دکتر «پاول جاکوبز» مدیرعامل شرکت Qualcomm در آخرین کنفرانس خود در شهر لندن درباره موبایل‌های آینده گفت: «موبایل‌ها در آینده مجهز به پردازنده‌هایی با سرعت بسیار بیشتر هستند، چون حجم اطلاعات کاربران آنها هر روز در حال افزایش است. این گوشی‌ها دارای نمایشگرهایی خواهند بود که همیشه روشن هستند بدون آنکه انرژی باتری را مصرف کنند و به این ترتیب کار با آن‌ها برای کاربرانشان راحت‌تر خواهد بود».

این در حالی است که علاوه بر تغییر مشخصات سخت‌افزاری موبایل‌های آینده قابلیت‌های متفاوت و منحصر به فردی را هم به کاربران خودشان می‌دهند. به عنوان نمونه، موبایل‌های مفهومی یکی از پر طرفدارترین ابزار تکنولوژی در آینده خواهند بود. یکی از این موبایل‌ها، گوشی است که دارای نمایشگر شفاف و بی رنگ بوده و وضعیت آب و هوایی را برای کاربرانش به شکل کاملا ملموس و محسوسی نمایش می‌دهد. به این ترتیب در یک روز آفتابی نمایشگر این موبایل کاملا شفاف بوده و در روز بارانی این نمایشگر قطرات مجازی باران را روی خود نمایش می‌دهد. در روزهای برفی هم تمام سطح نمایشگر این موبایل پوشیده از شبنم‌های یخ‌زده می‌شود. این موبایل احتمالا با نام پنجره به بازار معرفی خواهد شد.

با این اوصاف انتظار می‌رود موبایل‌های مفهومی آینده هم مانند گوشی‌های امروزی همچنان مورد توجه و علاقه اغلب کاربران قرار بگیرند.


تبدیل انرژی انسانی به انرژی الکتریکی

این یک بحث مهم است که مدت‌ها است ذهن کارشناسان و متخصصان انرژی را به خودش جلب کرده است،اما این اتفاق به زودی و در آینده نه چندان دور به واقعیت تبدیل می‌شود. آخرین اطلاعات در این مورد نشان می‌دهند که کارشناسان در حال کار روی انگشت‌هایی مصنوعی و ویژه‌ای هستند که می‌توانند روی دست کاربران قرار گرفته و در کارهایی مانند نقشه کشی و محاسبات مهندسی به آنها کمک کند. به این ترتیب که این انگشت تمام اندازه‌ها را که با دست و توسط انگشت کاربرانش نشان داده می‌شود به اطلاعات مجازی و کامپیوتری تبدیل می‌کند.

صندلی‌های مبدل انرژی هم از این دسته محصولات هستند. این صندلی‌های آینده در واقع می‌توانند به صورت یک ماساژور عمل کرده و انرژی‌های ناشی از درد و خستگی بدن افراد را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. با این اوصاف است که از این صندلی‌ها در آینده به عنوان منابع تغذیه برق و انرژی الکتریکی هم استفاده می‌شود.

 

  نظر ارد بزرگ در موضوع "جهان به کدام سو می رود" .

یاسمین آتشی

http://www.worldpacco.com/images/world-in-box-africa400.jpg


شخصی از ارد بزرگ (متفکر و اندیشمند کشورمان) پرسید جهان به کدام سو می رود ؟
پاسخ شنید : بهروزی
دوباره پرسید : فلاسفه غرب می گوید باید از کره زمین به جای دیگر سفر کرد ! اینجا بزودی غیر قابل سکونت می شود نظر شما چیست ؟
پاسخ شنید : آدمیان هر ناراستی و سختی را ، با اندیشه خویش پشت سر خواهند گذاشت ، هیچ تاریکی در پیش روی نیست .
دوباره پرسید : چرا اندیشمند و متفکرین غرب ، آینده زمین را تیره و تار می بینند ؟
و آخرین پاسخ ارد بزرگ این بود : بینش و نگاه ما برآیند آرمانهای نهان ماست . باید به دانش و نیروی خرد خویش باور داشته باشیم و دلهره و بیم را از خویش دور کنیم . فرزندان ما نیازی به پدران گریزان از آنچه هست ندارند ، ما باید آینده آنان را با آگاهی و دانش ، سپید و روشن کنیم .
شخص با این که پاسخ اش را گرفته بود باز پرسش اش را اینگونه طرح کرد که : استفان ویلیام هاوکینگ می گوید : "خطر نابودی طی صد سال آینده انسان را تهدید می کند زیرا تا چند صد سال دیگر جلوگیری از وقوع فجایع انسانی بر روی زمین غیر ممکن خواهد شد. نسل انسان نباید تمامی آینده خود را بر روی این سیاره سرمایه گذاری کند. من می توانم خطر بزرگی را ببینم که نسل بشر را تهدید می کند." حالا نظر شما چیست ؟
پاسخ ارد بزرگ سکوت و گذشتن بود...
این پرسش و پاسخ با اندیشمند کشورمان ارد بزرگ ، داستانی تاریخی جالبی بیادم آورد گفته می شود : روزی یکی از شاگردان فیلسوف و پزشک کشورمان پورسینا (شیخ الرئیس ابوعلی سینا) پرسید فلان حرف افلاطون اینگونه است و استاد نظر خود را گفت و باز شاگرد همان حرف قبلی اش را تکرار کرد و اینبار استاد بیشتر پرسش شاگرد را شکافت و دو دیدگاه متفاوت خویش و افلاطون را بازگویی کرد شاگرد اجازه خواست و رفت استاد خسته به چند پرسش شاگردان پاسخ گفت و عازم منزل شد در بین راه باز همان شاگرد در مقابل پورسینا ایستاد و گفت فلان حرف افلاطون اینگونه است !!! که در واقع همان حرف سابقش بود و بیچاره استاد انرژی بسیار برای توضیح و تفسیر آن از دست داده بود پورسینا به شاگرد خیره شد و گفت : اگر آثار افلاطون اینهایی است که به دست ما رسیده، بی سواد بوده است . سپس سرش را پایین آورد و از کنار شاگرد گذشت . در آن حال شاگرد می گفت پس چرا استاد از صبح در مورد یک بی سواد با من گفتگو می کردید ؟!!!... پورسینا سرخ شده لب می گزید و دور می گشت ...

 

 

/ 3 نظر / 49 بازدید
محمد رحمانیان

بدون اراده متولد می شویم،باحیرت زندگی میکنیم سپس باحسرت میمیریم. اما آنچه که هرگز فروغش رنگ فنا نمی پذیرد. دوستی های پاک وبی آلایش است. با عرض سلام و خسته نباشی خدمت دوست عزیزم من محمد رحمایان هستم و مدیر سایت تک باران به طور اتفاقی به وبلاک شما برخورد کرده ام و از آن خوشم آمده است و خوشحال می شوم با شما تبادل لینک کنم. اگر شما خواستین ابتدا سایت من را با نام (تک باران) لینک کنید سپس به سایت من بیایید و من را از این کار آگاه کنید تا شما هم با هر نوع اسمی که خواستید لینک کنم. آدرس: http://www.takbaran.blogfa.com با تشکر

سامان

با تشکر از مطلب خیلی خوب و وبلاگ مفیدتون

سامان

با تشکر از مطلب خیلی خوب و وبلاگ مفیدتون