چهار راه انتخابات

 

http://rsrc7.bubbleshare.com/media/00/35/ff/86/b1bdc69d8dcd420c7a15313f7307dbcc48c5b588/580x435/20061215120142election-11-isna_580x435.jpg

پریسا آغداشلو :

کروبی در این انتخابات پا را نه بر اساس تعامل و سیاست بازی زیرکانه گذاشته و نه وعده های دهه 30 ایران ، او امروز با نیمه پر لیوانش به صحنه آمده است . عمادالدین باقی می گوید : چه بسا برخی نقدها بر آقای کروبی هم وارد باشد ولی به نظر من با نگاهی حقوق بشری، او گزینه مناسب‌تری نسبت به گزینه‌های دیگر است. من می‌بینم که وقتی ما در ماجرای متهمان اهواز در حال پیگیری بودیم تنها کسی که حاضر شد با خانواده‌های آنها دیدار کند، آقای کروبی بود و اجازه داد که خبرش هم منتشر شود. آقای کروبی رئیس مجلس بود و سه نفر متهم به اعدام قرار بود تا دو روز دیگر اعدام شوند. من شاید ساعت یازده و نیم شب بود که تماس گرفتم با منزل ایشان و گفتم که اینها را فردا می‌خواهند اعدام کنند و جان آدم‌ها از ریاست مجلس و مسائل سیاسی مهمتر است و تقاضا می کنم  که همین الان یا با آقای شاهرودی تماس بگیرید و یا به منزل ایشان بروید و این حکم را متوقف کنید چون  آنها به دلایل مشخص(که تفصیلا برای ایشان گفتم)، مستحق اعدام نیستند. آقای کروبی هم پیگیری کردند و البته مرحوم آیت‌الله مرعشی که معاون قوه قضائیه بودند هم پیگیری کردند و آن حکم شکست و آنها به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.این در حالی بود که در مواردی که دارای حساسیت خیلی کمتر از این بود، افراد دیگر حاضر به اقدام نمی‌شدند. آن چیزی که برای من مهم است این است که اگر نقض حقوق بشری رخ داد، رئیس‌جمهور فردی باشد که در این زمینه‌ها مواجهه عملی داشته باشد. باید بتوان برای رفع مشکلات حقوق بشری با او تعامل فعال داشت و او هم جسارت اقدام کردن و جلوگیری را داشته باشد ولو اینکه موفق نشود. البته من معتقد نیستم که این کافی است.

 

چهارماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می شود .  از ماهها پیش رجز خوانی مخالفین و موافقین دولت فعلی در این میدان و عرصه نمودی بارز داشته است .

انتخابات اگر صحنه مبارزه واقعی کاندیداهای انتخاباتی باشد می تواند پتانسیل عظیم مردمی را به حرکت در آورد و با قوت و صلابت به میدان فعالیتهای اجرایی وارد شود . بسیاری ساز انتخاب پیش از موعد  شورای نگهبانی را از حالا کوک کرده اند و اینکه این انتخابات نمی تواند آرای واقعی مردم ایران را داشته باشد چون شورای نگهبان پیش از آن در انتخابات دخل و تصرف می کند . و یا بلعکس عده ای این شورا را تشویق به اعمال محدودیت می نمایند .

 

http://shirin.mit.edu/wordpress/wp-content/uploads/2008/02/electionInIran.jpg

در همین زمینه روح‌الله حسینیان رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی هر گونه اظهارنظر در مورد ردصلاحیت خاتمی توسط شورای نگهبان از سوی خود را رد کرد و گفت:«انشالله آقای خاتمی بیایند و نیروهای اصولگراها هم متحد خواهند شد و آقای خاتمی هم شکست فاحشی خواهد خورد انشالله.»

 

البته خود خاتمی جریان رد صلاحیتش را جدی گرفته و از حالا در حال پاسخ گویی به این اقدام است و می گوید : در مجموعه نظام مشغول فعالیت هستیم و قانون اساسی و رهبری را قبول داریم و خیانت به انقلاب و خون شهیدان می‌دانیم که تصور شود اپوزیسیون نظام هستیم و بنده اینطور نبوده و نخواهم بود.

 

فکر می کنم با گذشت بیش از سی سال از انقلاب و شناخت عمقی و ریشه ایی مردم توسط حاکمیت نباید تا این اندازه بد بینانه مانع انتشار افکار آدمهای مختلف شد این خود می تواند باعث اقتدار ملی روز افزون گردد .

ارد بزرگ اندیشمند حال حاضر در مورد انتخابات در کتاب آرمان نامه جملاتی دارند که لازم است اینجا به آنها اشاره کنم : 


انتخابات مکان شعبده بازی دیوان سالاران نیست ! .
امروزه ، انتخابات آزاد تنها راهکار ادامه زندگی سیاسی فرمانروایان است .
انتخابات آزاد ، دشمن هیچ یک از باورهای توده مردم نیست .
انتخابات درست و سازنده ، ناجی کشور و نادیده گرفتن آن ، پگاه رستاخیزی هولناک است .
کشوری که گروه های هدفمند سیاسی ندارد انتخابات هر روز بیشتر به پستی می گراید .
دیوان سالاران بر این باور نباشند که انتخابات حقی است که آنها به مردم می دهند ! .
انتخابات نیاز به هنجاری خردمندانه دارد خردی که باور همه نخبگان آزاد اندیش کشور باشد .
انتخابات پرشگاه سیاسیون برای رسیدن به دستگاه دیوانی نیست اینجا خواست توده آدمیان برای درمان ناراستی هاست .
کوچک کنندگان دایره انتخابات ، با بن و ریشه آن دشمن اند .
آدمیانی که انتخابات نیک را بی ارزش می انگارند و آنانی که دانسته در بازی انتخابات نادرست رای می دهند هر دو به یک اندازه به سرزمین خویش پشت کرده اند .

 

انتخابات این دوره دارای اهمیت و درخشش خاصی هست  از یک طرف رسیدن بحران مالی جهانی به داخل کشور ما و طرح دولت برای یارانه ها که بنا به گفته اغلب اقتصادانها در کوتاه مدت مردم را در کمپرس و فشاری دو چندان قرار می دهد و از طرفی خواسته های امروز نسل جوان که این روزها بحران های بسیاری را در پیش رو دارند و بدنبال گریزگاهی برای دفع آنها هستند  . خود نمودی بارز یافته است .

اصلاح طلبان با آمدن خاتمی دلشان گرم شده که بزودی بر می گردند به مناسب پیشین خویش و با شعارهای مردم سالارانه دل میلیونها ایرانی را بسوی خویش جلب می کنند از طرفی دیگر حامیان احمدی نژاد چشم به رای 21 میلیون نفری دارند که سهام عدالت گرفته اند و آرای سنتی خود در بازار و حوزه های نظامی .

بزرگترین مشخصه این دوره از انتخابات نزدیکی آرای هر دو طرف به یکدیگر است .

تمام نظر سنجی ها نشان می دهد بین آرای خاتمی و احمدی نژاد فاصله فقط چند درصد است این خود باعث می شود کاندیدای هر کدام از طرفین هم که رای بیاورد رایش حداقلی و بسیار ضعیف است .

سخنان آیه الله ناطق نوری در تشکیل دولت وحدت ملی شاید بر اساس همین برآورد مطرح شده است . این طرح مورد انتقاد شدید حامیان رییس جمهور فعلی ایران قرار گرفته است اما مطمئنا در صورت عدم کسب آرای لازم  بر طبل دولت وحدت ملی خواهند کوبید و خاتمی هم همانند گذشته که در کابینه خود از طیف های مختلف سیاسی افرادی را در سطح وزیر به کار می گمارد پذیرفته خواهد شد .

 

اما جبهه اصلاحات با یک چالش بزرگ مواجه است و آن اینکه عملگرایان این جناح همچون طیف کارگزاران به پشتیبانی کروبی برخواسته اند و با شناختی که ما از این طیف در گذشته داشته و داریم مسلما آراء آیت الله کروبی بسیار بیشتر از حدی خواهد بود که تصور می شود .

در نهایت طیف دفتر تحکیم وحدت هم به کروبی خواهند پیوست  و شرایط بکلی دگرگون خواهد شد .

بزرگترین شاخصه کروبی در شجاعت و بی پروایی اوست این خصیصه باعث شده است نسلی که از خاتمی جز سکوت و گذشت چیزی بیاد ندارند هم پای او شوند شعارهای کروبی هم تغییر کرده و سطح نازل شعارهای دوره گذشته اش دیگر مطرح نیست و او معتقد به حضور حداکثری کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری است .

نمود این خواست در سخنان عمادالدین باقی دیده می شود او می گوید :

به نظر من آقای خاتمی تجربه هشت ساله خود را پس داده است. آقای موسوی هم طی بیست ساله گذشته در سکوت بوده‌اند و به قول معروف «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد». ما می‌دانیم که ایشان در دهه اول انقلاب، نخست وزیر خوبی بوده‌اند ولی تجربه‌ای جدید از ایشان نداریم. آقای کروبی هم البته تجربه‌ای در قوه مجریه نداشته و ما فقط عملکرد او در بنیاد شهید و ریاست مجلس را دیده‌ایم. هر کدام از آنها که آن چک سفید را بگیرند و بیایند به نفع کشور است ولی انتخاب من به عنوان یک فعال حقوق بشری اگر بخواهم رای بدهم، فردی است که به معیارهای حقوق بشری نزدیک‌تر باشد. وقتی که من مقایسه می‌کنم میان آنها با تجربیاتی که دارم اگر بخواهم در این انتخابات شرکت کنم آقای کروبی را مناسب‌تر می دانم. چون در دوره‌ای که ایشان رئیس مجلس بود اتفاقاتی در مجلس افتاد که بی‌سابقه بوده است. بعد از آیت الله منتظری که با حفظ اعتقاد به نظام و انقلاب از حقوق مخالفان دفاع می‌کردند آقای کروبی - البته با فاصله بسیاری - تنها کسی بوده که در عمل مطابق با همین نسخه رفتار کرده است. شعار دفاع از حقوق مخالف را خیلی‌ها که در حکومت بوده‌اند،‌داده‌اند اما در تاریخ پارلمان ایران برای اولین بار آقای کروبی بود که در پارلمان را به روی محکومان قوه‌قضائیه، برای تظلم‌خواهی باز کرد. بعد از آقای کروبی هم آقای انصاری‌راد بود که این توجه را در مجلس داشت.

 

خاتمی هم سعی دارد از پوسته نظریه پردازی بیرون آمده و خود را ملزم به عمل ! کند و می گوید : ما در سال  76 تجربه‌ای داشتیم و الان که می‌خواهیم در سال 88 عمل کنیم نباید از یاد ببریم، این دو مرحله با یکدیگر تفاوت دارند و اگر تکرار آن الگوها و ذهنیت ها و روش ها را بکنیم معلوم نیست به نتیجه مطلوب برسیم ذهن جامعه ما متفاوت با ذهن دیروز است، مسائل امروز متفاوت با مسائل دیروز است، منطقه و جهان امروز با منطقه و جهان آن‌روز فرق کرده است. ما در مرحله‌ای هستیم که اسلام وارد عرصه حیات اجتماعی شده است و نظام جمهوری اسلامی بر پا شده و اگر ما در سایه این انقلاب، معتقد به دموکراسی سازگار با دین هستیم، آیا ما اصولگرائیم؛ یا کسی که می گوید رای مردم تشریفاتی است؟

 

به شخصه رقابت این دوره انتخابات را بین عملگرایان می دانم این انتخابات جای خاتمی ، موسوی و یا جهرمی و ولایتی نیست . فکر می کنم دو سوی این میدان کروبی و احمدی نژاد هستند در بک گراند هر دو نیروهای چپ و راست موضع گرفته اند و قشر بسیار بزرگی که ناظر این تحول هستند .

 

http://www.president.ir/piri/media/mid/15758.jpg

 

به نظرم درصد آرای انتخابات از هر دوره پایین تر است اما اهمیت آن از هر دوره ایی بالاتر .

این همان موردی است که کروبی هم به آن اشاره می کند و می گوید : کرباسچی، خانم کدیور، رحمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت و جمعی دیگر در ستاد انتخاباتی من حضور دارند.
من در انتخابات حضور دارم و خواهم داشت؛ حالا آقای خاتمی چه صلاح می‌داند، نمی‌دانم. با این شرایط راحتم و با خاتمی ائتلاف نخواهم کرد. به نظر من تعدد نامزدها در عرصه انتخابات منجر به افزایش شور انتخاباتی خواهد شد.

این شور انتخاباتی آیا توان آوردن طیف خاموش جامعه به صحنه را دارد ؟ البته او ادامه می دهد : در بخش های اقتصادی ، سیاست خارجی و فرهنگی برنامه‌های ویژه‌ای دارم و به موقع جزئیات آن را اعلام خواهم کرد.

طیف راست به خاطر حضور نیروهای قدرتمند طیف چپ احتمالا هیچ گزینه ایی جز احمدی نژاد را به میدان انتخابات نخواهد فرستاد طیف چپ هم امیدوار است با کشیدن پای طیف خاموش در انتخابات بر آرای یکنواخت احمدی نژاد غلبه کند .

 

از سویی عملکرد اقتصادی شتابزده و اشتباه احمدی نژاد نگرانی ها را در مورد او دامن زده است :

در همین زمینه روح‌الله حسینیان نماینده اصولگرای مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سئوال که چه موانعی منجر شده احمدی‌نژاد نتواند برخی وعده‌هایش را عملی کند، گفت: ما موانع ساختاری بسیاری داریم که به این زودی و به این راحتی امکان تغییرش نیست، منتها آقای احمدی نژاد کارهایی را آغاز کرده که انشالله امیدواریم در دوره دوم بتوند اینها را تکمیل کند و موفقیت هایی برای ملت ایران کسب کند.

 

اصلاح طلبان هم نگران وضع اقتصادی هستند و شرایط پس از انتخابات را بازی با آتش می دانند باقی می گوید : به نظر من اصلاح‌طلبان البته باید به این مساله نیز توجه کنند که پس از عملکرد چهارساله این دولت وبا سقوط شدید قیمت نفت و تحریم‌های گسترده و فزاینده و عدم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اصلا آیا پذیرفتن مسوولیت دولت آینده مطلوب هست یا نه. باید بدانند که یک دامی را تحویل می‌گیرند که شاید فاتحه اصلاح‌طلبی را بخواند. اصلاح‌طلبان بدون پول نفت می‌توانند موفق باشند به شرط آن که در روابط بین‌الملل شرایط معقولی حاکم شود و امنیت داخلی وجود داشته باشد تا سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد. مخالفان اصلاحات هم چنین امکانی را در اختیار اصلاح‌طلبان نخواهند گذاشت.

 

http://sobhnews.com/wordpress/wp-content/uploads/2007/11/karobi2.jpg

 

خاتمی و موسوی همانند احمدی نژاد هم نتوانستند کارکرد اقتصادی چشم گیری داشته باشند اما پرونده کروبی سفید است چون برایش آزمونی نبوده و این خود یک نکته مثبت است سخنان افرادی مانند عماد الدین باقی می تواند سیلی از جمعیت را به سوی کروبی گسیل کند آنگاه که می گوید : بله، چطور خانواده زندانیان می‌توانستند به دفتر مجلس رفت‌وآمد داشته باشند اما به دفتر ریاست‌جمهوری نه. آقای لقمانیان که بازداشت شد آقای کروبی ایستاد و رسما اعلام کرد با این شرایط نمی‌تواند مجلس را اداره کند  و تهدید به استعفا کرد و ‌آقای لقمانیان که در بازداشت پیش ما بود سریعا آزاد شد و حتی نگذاشتند که چای خود را در آنجا بخورد و سریعا او را از زندان خارج کردند. سر حکم آغاجری، تعبیری آقای کروبی به کار برد که حتی امروز هیچ روزنامه‌ای جرأت نمی‌کند آن را چاپ کند. نباید نسبت به آقای کروبی کم‌لطفی کرد. خود اینکه اگر کسی کار مثبتی از نظر حقوق بشری انجام داد باید ارزش نهاده شود یک اخلاق حقوق بشری است چه این شخص کروبی باشد چه دکتر لاهیجی چه حتی احمدی‌نژاد. طرح انتخاب زندانبان نمونه هم دارای همین مبنا بود. به همین دلیل باید گفته شود که قاطع‌ترین موضع‌گیری‌ها علیه نظارت استصوابی را همیشه آقای کروبی داشته است. در موضوع دراویش، آقای کروبی بیانیه‌ای داد که هیچ‌یک از دست‌اندکاران حکومت شهامت پرداختن به آن را نداشت.‌آیا دیگران نمی‌توانستند چنان بیانیه‌ای بدهند و موارد نقض حقوق بشر را در همین حد محدود هم صریحا مورد اعتراض قرار دهند؟در همین روزهای اخیر هم وقتی خانم عبادی تحت فشار شدید بود وبه ملاقات ایشان رفت به‌رغم ممانعت برخی از نهادها اما ایشان در چارچوب منافع ملی این دیدار را انجام داد.


نکته آخر آنکه برنده انتخابات مسئولیت سنگین بسیار وحشتناکی را در آینده بر دوش خواهد داشت حفظ ارزشها و در عین حال سرمایه گذاری خارجی و رفع تحریم ها چندان با هم در شرایط امروز قابل جمع نیست برای همین خاتمی می گوید : برای جبران کمبود درآمدهای ارزی باید سرمایه خارجی را جذب کرد، بنابراین سیاست خارجی فعال را می طلبد و اگر اینچنین شد ذیل سرمایه تکنولوژی هم وارد ایران می شود و ما شاهد کاهش فشارها و محرومیت های بین‌المللی هم خواهیم بود، البته باید این اطمینان را داد که این امور به معنای گذشت از اصول و منافع ملی نیست.

 

http://www.sharemation.com/mahdipah/axha/ahmadinejad18.jpg

 

 

پریسا آغداشلو :

parisaaghdashloo.bloghaa.com

/ 0 نظر / 13 بازدید