خانه سینما گل کاشت !

 

سفر هیاتی از سینمای هالیوود و آکادمی اسکار در ایران بازتاب های گوناگونی در سطح رسانه ایی داشته است . عده ایی معتقدند این کار در جهت رشد سینماست و عده ایی دیگر آن را نتیجه واگرایی و ضعف در مقابل فیلمهای ضد ایرانی هالیوود می دانند .


 جزئیات این خبر را به نقل ازبنگاه سخن پراکنی بی بی سی BBC بخوانید :

 

آنت بنینگ

 

(( مسئولان رسمی ایران به هیات هالیوودی گفته‌اند باید برای ساخت فیلم‌هایی که به کشور آن‌ها توهین کرده است عذرخواهی کنند. مشاور فرهنگی پرزیدنت محمود احمدی نژاد به فیلم‌سازان ایرانی گفته که باید از ملاقات با این گروه خودداری کنند. نمایش فیلم کشتی‌گیر *به دلیل این که فردی به نام آیت‌الله سعی می‌کند میکی رورک را با پرچم ایران خفه کند در ایران ممنوع شده است. این بازدید به عنوان حرکتی برای آغاز روابط بین ایران و آمریکا با استقبال هنرمندان ایرانی مواجه شده است. آنت بنینگ که تا به حال سه بار نامزد دریافت اسکار شده اعلام کرده : من امیدوارم بتوانیم باب گفت و گو بین دو کشور را باز کنیم. هیات هالیوود قرار است در مدت اقامت خود در ایران از تعدادی از موسسات فرهنگی کشور بازدید کنند. جواد شمقدری مشاور فرهنگی رئیس جمهور ایران اظهار داشته که باید به گرمی از این هیات استقبال کرد ” اما این کار نباید مانع از درخواست از این گروه برای عذرخواهی شود ”. شمقدری قبلا از هالیوود خواسته بود به دلیل 30 سال توهین و افترا به انقلاب ایران، از این کشور عذرخواهی کند. ” مردم ایران و انقلاب ما مکررا توسط هالیوود مورد حمله قرار گرفته‌اند” . آقای شمقدری در بین فیلم‌هایی که نگرشی توهین‌آمیز به ایران داشته‌اند از 300 و کشتی‌گیر نام برده است. فیلم 300 که در سال 2007 ساخته شد به دلیل این که ایرانیان را مردمی خونخوار و بدوی نشان داده بود به شدت مورد اعتراض ایرانیان قرار گرفت. ایران و آمریکا از زمان انقلاب این کشور در سال 1979 و پس از ماجرای گروگان‌گیری سفارت آمریکا در ایران هیچ‌گونه روابط دیپلماتیکی با هم نداشته‌اند ))

 

 

از سویی دیگر نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر می گوید : حضور هیاتی از هالیوود در ایران در حالیکه دولتمردان آمریکایی هویت ملی ما را به رسمیت نمی شناسند، پذیرفتنی نیست.


فرج الله سلحشور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان این مطلب افزود: این هیات دقیقا بخش مساله دار هالیوود هستند که فیلم‌های ضد ایرانی نظیر ‪ ۳۰۰‬و کشتی گیر را تولید کرده اند.

 

http://www.yadeyar.ir/image/300poster3.jpg

روایت هالیوود از ایران در فیلم 300 از اذهان عمومی قابل پاک شدن نیست .

 

سخنان سلحشور در این مورد کاملا بجاست باید از مدیران خانه سینما پرسیده شود چه اعتراضی نسبت به اقدامات هالیوود تا کنون انجام داده اید ؟! آیا آنها خود را نسبت به تاریخ و هویت ایرانی این سرزمین مسئول می دانند یا خیر؟ ارد بزرگ به نکته جالبی اشاره کرده است ( میهن دوستی ، دسته و گروه نمی خواهد ! این خواستی است همه گیر ، که اگر جز این باشد باید در شگفت بود ) . آیا  حس میهن دوستی هم باید بخشنامه ایی شود تا در اقدامات خود منافع ملی کشورمان را در نظر بگیریم ؟!


به گفته سلحشور، در حقیقت سینماگرانی که در دعوت از هیات هالیوودی به ایران نقش داشته‌اند می‌خواستند به همه اعلام کنند که از خارج از کشور نیز حمایت می‌شوند.

سلحشور همچینن گفت: دعوت از هیات هالیوودی به ایران همچنین ماهیت بخشی از سینمای کنونی را بیشتر فاش کرد .

او با بیان اینکه برخی سینماگران خود را تافته جدا بافته می‌دانند، تصریح کرد: این افراد تصور می‌کنند در کشور می‌توانند بدون اجازه دولت و مسوولان دست به هر اقدامی از جمله دعوت سینماگران هالیوودی بزنند.

وی در ادامه و در پاسخ به برخی نظرات که حضور هیات هالیوودی را نوعی مبادله فرهنگی تعبیر می‌کنند، اظهار داشت: هرگاه آمریکا برای هویت ملی ما احترام قائل شد، به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پایان داد و دشمنی با ملت ایران را کنار گذاشت آنگاه درخصوص مبادله در تمام زمینه‌ها با این کشور تصمیم خواهیم گرفت.

لازم به گفتن است هیاتی از سینماگران هالیوود از جمله اعضای اکادمی اسکار از نهم اسفندماه و به دعوت خانه سینما به ایران سفر کرده اند. 

 

 

* در مورد فیلم کشتی گیر باید گفت : ایرانیان فیلم کشتی گیر ساخته هالیوود را که صحنه هایی ضد ایرانی دارد،‌ فیلمی توهین آمیز دانسته اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «انتخاب»، در جریان این مبارزه، میکی روک میله ای را که پرچم ایران به آن آویزان است، با زانو می شکند.


http://upload.iranblog.com/1/1233750103.jpg

 

 

در فیلم کشتی گیر روکی نقش یک کشتی گیر بازنشسته را بازی می کند که قصد دارد بر دشمن قدیمی خود (آیت الله) پیروز شود.

در این حال روزنامه اینترنتی روسی لنتا نوشت، کشتی گیر نخستین فیلم هالیوودی نیست که خشم ایرانیها را بر انگیخته است، سازندگان فیلم سیصد هم تاریخ ایران را تحریف و به تمدن ایرانی اهانت کردند.

پارسال دولت ایران از شرکت وارنر بروس به سبب ساخت فیلم ضد ایرانی "سیصد" انتقاد و این شرکت هالیوودی را به شرکت در جنگ روانی بر ضد ایران، تحریف گذشته تاریخی و توهین به تمدن این کشور متهم کرد.

علاوه بر این از فیلم «آلکساندر»‌ اولیور استون هم به علت گنجاندن صحنه های مربوط به تسلط یونانیان بر پارس انتقاد شده است.

فیلم کشی گیر در ماه سپتامبر امسال جایزه شیر طلایی شصت و پنجمین جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد و میکی روک هم نامزد دریافت جایزه نقش اول مرد شد.


/ 0 نظر / 49 بازدید